ПРОЄКТ «ФЕНІКС-ЗЕЕ»: ЯК МИНУЛЕ ТВОРИТЬ МАЙБУТНЄ
Чи може колишнє місто шахтарів стати культурним осередком?! Так, німецький Ессен у 2010 році отримав статус «Культурної столиці Європи», а в 2017 році центр вугільної промисловості перевернув усі традиційні уявлення і став «Зеленою столицею Європи».
Чи може колишнє місто шахтарів стати культурним осередком?! Так, німецький Ессен у 2010 році отримав статус «Культурної столиці Європи», а в 2017 році центр вугільної промисловості перевернув усі традиційні уявлення і став «Зеленою столицею Європи».

Чи може колишня шахта стати музеєм, виставковим майданчиком та галереєю сучасного мистецтва?! Так, і це ще не повний перелік. Колишня шахта Цольферайн стала пам’яткою промислової архітектури і включена до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Німецькі приклади ревіталізації є досить відомими, де численні занедбані промислові об’єкти одержали таке собі «друге дихання», докорінно змінили імідж міст та стали відповіддю на структурні зміни в економіці. 400 кілометровий туристичний маршрут «Промислова спадщина», де колишні туристичні підприємства стали туристичними родзинками регіону, ще раз підтверджує, що можливе все неможливе, а поєднати можна навіть те, що здавалося, на перший погляд, знаходиться по різні боки: промисловість, туризм, культура та екологія.
Фенікс-Зее (нім. Phoenix-See) – один із найбільших проєктів міського розвитку, який дозволив кардинально змінити обличчя закинутої промислової пустки до престижного та затишного міського району Дортмунда.

Дортмунд – це місто з майже 160-літньою промисловою історією, яке знаходиться в Рурському регіоні, відомому як ключовий центр вугільної та сталеливарної промисловості Європи. З початком галузевої кризи економіка міста потребувала швидких змін. Однією із проблем подібних міст було те, що заводи знаходилися в міському центрі, тому їхнє закриття автоматично супроводжувалося виникненням масштабних промислових пусток. Із припиненням виплавки сталі у 2001 році дортмундський завод Phoenix-Ost закрився і частково був вивезений до Китаю. Завдяки реалізації проєкту державно-приватного партнерства на місці закритого заводу у 2011 році створено штучне озеро з символічною назвою, яка нагадує про потужне промислове минуле та асоціюється із символом відродження – птахом феніксом. У результаті реалізації проєкту промислова територія перетворилася на рекреаційну зону із плавучою сценою та пристанню для яхт. Загальна площа озера склала біля 24 гектарів. Вздовж набережної розбиті пішохідні та велодоріжки протяжністю 3,2 км. Розвиток рекреаційної зони зумовив будівництво численних елітних апартаментів, офісів та ресторанів. Загалом всю площу нової забудови з озером можна порівняти з розмірами 100 футбольних полів.

Глибина Фенікс-Зее сягає до 4 м, тому воно переважно наповнюється підземними водами. Його конструкція дозволяє також утримувати дощову воду, захищаючи від затоплення прибережні зони річки Емшер. З огляду на промислове минуле території та шкідливе виробництво вода в озері фільтрується очисною станцією, проте надалі не дозволяється купання чи риболовля. У той же час, вода є достатньо чистою для диких качок та інших водоплавних птахів.
Забудовники зобов’язуються покрити земельні ділянки п’ятдесятисантиметровим шаром нового ґрунту, а викопана земля повинна бути вивезена та утилізована. Промислове минуле не стало на заваді будівництва елітного житлового району, призвела до джентрифікації та загалом до докорінної зміни візерунку міста. Дортмунд зробив крок від потужного промислового минулого до технологічного майбутнього. У місті функціонує технопарк, створюється середовище для нових бізнес ідей та технологій.

Проєкт «Фенікс-Зее» - це новий ландшафт, нові технології, інноваційні підприємства, наголос на рекреацію та екологічність. І як не дивно неймовірна архітектура замку Херде (нім. Hörder Burg, побудований у 12 столітті) на березі штучного озера, не протиставляє, а доповнює сучасну елітну забудову та численні бетонні конструкції. Історія ніби промовляє, що варто тільки розправити крила як Фенікс, вірити і цілеспрямовано втілювати задуми в реальні кроки.

31 СІЧНЯ 2021

Автор: Богдана Короп
Фото: Богдана Короп
Made on
Tilda